Dla samorządu

Korzyści ze współpracy
20.08.2013
Budowa/wzmacnianie pozytywnego wizerunku
Współpraca w ramach projektu, a zwłaszcza akcji „Dzikie wysypiska śmieci – weź na cel!” stawia Państwa gminę w ekskluzywnej grupie społecznie zaangażowanych podmiotów publicznych.
 
Skoro problem dzikich wysypisk śmieci dotyczy wszystkich bez wyjątku (wyjątek nie jest nam znany) gmin w Polsce i skoro przeważająca większość, tych gmin tylko udaje, że nie ma problemu, to Państwa Urząd zasługuje przynajmniej na medialne dowartościowanie.
 
Wierzymy, że tę szansę pozytywnego wizerunku będziecie Państwo potrafili wykorzystać.
 
Poza tym większość gmin Pogórza każdego roku doprowadza do likwidacji przynajmniej kilku dzikich wysypisk śmieci (w wyniku prowadzonych działań administracyjnych lub sprzątania działek gminnych). Czy nie wypadałoby się pochwalić pozytywnymi działaniami? 
 
Wpływ na zmianę
Działania projektu adresowane są do mieszkańców Pogórza Dynowskiego i Pogórza Przemyskiego. Zatem bez względu na fakt podjęcia albo nie podjęcia współpracy, zawsze znajdą się mieszkańcy, turyści lub pasjonaci ekologii, którzy na terenie Państwa gminy wezmą udział w oferowanych inicjatywach.
Najprawdopodobniej również z terenu Państwa gminy dzikie wysypiska śmieci będą zgłaszane, upubliczniane w serwisie i będzie prowadzona społeczna kontrola procesu ich likwidacji.
 
Chowanie głowy w śmieci nie ma sensu. O wiele bardziej twórcze jest doskonalenie umiejętności i skuteczności w wysiłkach na rzecz Czystego Pogórza. 
 
Zwiększenie wiarygodności
Nie ma lepszego wyznacznika skuteczności, niż doprowadzenie przynajmniej jednej sprawy do końca (np. wyegzekwowanie od właściciela gruntu uprzątnięcia dzikiego wysypiska). To szansa podniesienia zaufania dla pracowników Urzędu i zwiększenie wiarygodności w skuteczność działań Urzędu.
 
Wsparcie strategiczne
Gminy, które zechcą zagłębić się w możliwości współpracy będą mogły, odkryć czym jest synergia działań na rzecz środowiska naturalnego.
Wybranych 7 gmin otrzyma wsparcie strategiczne w analizowaniu problemów lokalnych i poszukiwaniu ich skutecznych rozwiązań. To wsparcie jest dla 7 wybranych Urzędów gmin bezpłatne (finansowane z dotacji  PO FIO). Kto wie ile kosztuje „know-how”, wie ile zyskuje gmina.
 
Zdiagnozowanie problemu jest pierwszym krokiem w kierunku poszukiwania funduszy na jego rozwiązanie. Wedle zasady: „nie ma problemu – nie ma projektu”.
 
Wsparcie finansowe
W budżecie projektu (na rok 2013) zostały przewidziane środki pozwalające na wsparcie najbardziej zaangażowanych gmin w likwidację dzikich wysypisk śmieci.
Gminom współpracującym strategicznie na rzecz Czystego Pogórza jesteśmy w stanie przynajmniej częściowo dofinansować likwidację wspólnie wybranego dzikiego wysypiska śmieci.  
 
Zwiększona atrakcyjność turystyczna
Proszę spojrzeć jakie skarby dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego ukryte są na terenie Państwa gmin. Korzyści z rozwoju turystyki, to szansa dodatkowych dochodów dla mieszkańców i dla gminy.
 
Jaki turysta zechce być zaskoczony podczas spaceru, przejażdżki rowerowej lub konnej, że w lesie, na łące lub wśród innych pięknych okoliczności przyrody „wyrosło” dzikie wysypisko śmieci? Raczej turysta szukać będzie gmin, które z dzikimi wysypiskami śmieci przynajmniej próbują się pożegnać. A na pewno chętnie przyjedzie do tych, które potrafią tego dokonać.
 
I proszę nie mówić, że powodem, dla którego potencjalny turysta wystraszy się i nie przyjedzie będzie odkrycie strony internetowej lokalizującej dzikie wysypiska (po to, żeby je zlikwidować). Byłby to brak wiary w zdroworozsądkowe rozumowanie przeciętnego turysty. Owszem dowie się, że „gmina A” na terenie Pogórza lepiej sobie radzi z wszechogarniającym problemem dzikich wysypisk śmieci, niż „gmina B”. Które miejsce wypoczynku turysta wybierze?
 
Proszę też pomyśleć o wartości dodanej z innych inicjatyw projektu. Ile dobrego może zrobić akcja przeciwdziałająca paleniu śmieci w przydomowych piecach w aspekcie promocji i rozwoju turystyki?
 
Bardziej dbający o środowisko mieszkańcy
Udział mieszkańców w projekcie jest kluczowy dla korzyści, które w dłuższym okresie czasu mogą oni zyskać, zyska również gmina.
 
Wszelkie działania projektu mają nie tylko uświadomić, ale pozwolić doświadczyć konsekwencji problemu śmiecenia i palenia śmieci. Zwłaszcza młodzi ludzie poprzez osobisty udział w akcjach lokalizowania dzikich wysypisk śmieci, ich sprzątania i przeciwdziałania paleniu śmieci będą mieli szansę stać się ambasadorami dobrych praktyk. Dobre praktyki to potencjalne oszczędności w przyszłym budżecie gminy.
 
Społeczne zaangażowanie  
Mieć sprzymierzeńców po stronie młodych ludzi odpowiedzialnych społecznie i lokalnych liderów, to szansa działań na różnych polach tematycznych. Możliwość rozwiązywania problemów za ich pomocą to kapitał, który przyniesie jeszcze większe korzyści.


Przejdź do:
Dzikie wysypiska przejdź dalej DzikieWysypiska.CzystePogorze.pl Dzikie wysypiska śmieci - weź na cel!
Nie pale śmieci przejdź dalej Nie-paleSmieci.CzystePogorze.pl Nie palę śmieci - dbam o zdrowie dzieci!
Wolontariat przejdź dalej Wolontariat.CzystePogorze.pl Sprzątanie śmieci - wolontariat dla zdrowia i przyrody
Foto eko przejdź dalej Foto-Eko Konkursy Weź udział w konkursie fotograficznym

Sponsorzy

  • FIO
  • WFOŚiGW w Rzeszowie
  • Office System - Kańczuga

Partnerzy

  • Urząd Gminy Błażowa
  • Urząd Gminy Jasienica Rosielna
  • Urząd Gminy Dubiecko
  • Urząd Gminy Domaradz
  • Gmina Markowa
  • Arboretum i Zakład Fizjografii w Bolestraszycach
  • Gmina Sanok
  • Nadleśnictwo Kańczuga
  • Nadleśnictwo Dynów
  • Fundacja Ekologiczna ARKA
  • Stowarzyszenie Centrum na Wschodzie z Osmoli
  • Stowarzyszenie EKOSKOP

Patronat Honorowy

  • Ruch Ekologiczny Św. Franciszka z Asyżu (REFA)
  • Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie

Patronat Medialny

  • Portal Brzozowiana.pl
  • Gazeta Codzienna NOWINY
  • Życie Podkarpackie
  • NOWINY24
  • Polskie Radio Rzeszów
  • TVP Rzeszów